Kalėdų laukia VISI vaikai

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Nurimus Helouvyno šurmuliui, parduotuvės jau ruošia lentynas Kalėdoms, o Facebooke pradeda suktis kasmetinės gerumo akcijos, skatinančios paremti vaikus, senolius ar skurstančius. Ir aš tik norėjau priminti, kad tiek per Kalėdas, tiek visus likusius mėnesius mūsų meilės labiausiai laukia VISI VAIKAI.  Tiek tie, kurių vardus mes žinome, tiek tie, kuriuos mes matome pirmą kartą.

Todėl:

  • Jeigu TAS įkypas akutes ir kiek neįprastus veido bruožus turintis vaikas pribėga prie jūsų vaiko ir jį kalbina ar net apsikabina – neskubėkite patraukti savo mažylio. Dauno sindromas (kaip ir visi kiti sindromai) nėra užkrečiamas. Vienintelis dalykas, kurį jūs ir jūsų vaikai gali “pasigauti” kontakto metu – tai mokėjimas nuoširdžiai mylėti ir elgtis draugiškai net su nepažįstamais žmonėmis.
  • Jeigu prekybos centre ar kitoje viešoje vietoje spardosi ir klykia ant grindų parkritęs TAS vaikas – neskubėkite mokyti jo tėvų kaip reikia auklėti vaikus. Neskubėkite kištis į procesą ir auklėti patį vaiką. Nes galbūt šis vaikas autistiškas ir jis tiesiog išgyvena sensorinį protrūkį.
  • Jeigu parduotuvėje ar kitoje viešoje vietoje pastebite TĄ neįprastai garsiai kalbantį ar net rėkaujantį vaiką ar paauglį – nelaidykite replikų jo tėvams ar vaikui apie išsiauklėjimą ir apie tai “kaip turėtų elgtis tokio amžiaus vaikas”. Galbūt šis vaikas turi verbalinių ir raidos sutrikimų.
  • Jeigu jūsų vaiko klasėje ar darželyje yra TAS vaikas, kuris mušasi, rėkauja, bėgioja per renginius ir nepasiduoda auklėtojų komandoms ir yra visaip kitaip „blogas” – nebūkite tais tėvais, kurie inicijuos parašų rinkimą dėl vaiko pašalinimo iš grupės. Pasikalbėkite su vaiko tėvais, su grupės auklėtoja/mokytoja. Galbūt vaikas turi raidos sutrikimą, kurio simptomai dar labiau paaštrėja dėl to, kad kiti grupės nariai nemoka su juo elgtis, prie jo prieiti ir jį atstumia, nedraugauja. Dažnai net keletas smulkių pokyčių iš kitų vaikų pusės gali labai smarkiai pagerinti situaciją ir kardinaliai pakeisti vaiko elgesį.
  • Jeigu dirbate parduotuvėje ar aptarnavimo sektoriuje ir pastebite TĄ vaiką, kuris čiupinėja, liečia apdailos elementus, prekes, daiktus, kurie neturėtų būti įdomūs vaikams – nekelkite balso tono, nesipiktinkite, kad vaikas elgiasi “nenormaliai ir gali sugadinti dalykus”. Galbūt šis vaikas turi sensorinių sutrikimų.

Visada prisiminkite kelias paprastas taisykles:

  • Jūs nežinote TO „netinkamai besielgiančio” vaiko istorijos, praeities ir gyvenimo situacijos. Todėl niekada nesmerkite.
  • TAS vaikas visų pirma yra VAIKAS. Jis turi savo mažą širdutę, kuri nori meilės. Jis nori būti priimtas ir mėgiamas kitų. Tik jis ne visada žino, moka ir sugeba pasirinkti tinkamą būdą paprašyti dėmesio ir meilės.
  • TAS vaikas turi tėvus, kurių širdys ir taip kraujuoja. Atsistokite į jų vietą, neverskite tėvų kentėti dvigubai atstumdami ar smerkdami jų vaikus.
  • TAS vaikas visada gali būti ir JŪSŲ vaikas. Jūsų brolio, sesės ar kito artimo žmogaus vaikas. Jūsų anūkas. Negalvokite, kad jūsų tai neliečia ir nepalies.
  • Ir svarbiausia – žinokite, kad BLOGŲ VAIKŲ NEBŪNA. Jie visi gimsta geri, nuoširdūs, atviri meilei ir tobuli. Tobuli savo sielomis – net jeigu jų kūnai ar neurologija pagal šios dienos standartus nėra tobuli. Blogų vaikų nebūna  – būna tik blogas, netinkamas elgesys, kuris visada turi savo priežastis. Ir tos priežastys dažniausiai nepriklauso nuo pačio vaiko. Nebauskite ir nesmerkite vaikų už tai, ko jie negali kontroliuoti ir kas nuo jų nepriklauso.

Meilė, palaikymas ir supratimas – geriausia dovana <3

Meilė


Pasidalinkite šiuo straipsniu

Susiję straipsniai...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *