37 Teigiamos savybės būdingos turintiems Aspergerio sindromą

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Ieškant internete informacijos apie Aspergerio sindromą ar autizmą, susidaro įspūdis, kad 99% informacijos sufokusuota į negatyvius Aspergerio sindromo aspektus. Iš esmės kalbama tik apie šiems žmonėms kylančius sunkumus, bei apie sunkumus, kuriuos Aspergerio sindromo turėtojai sukelia kitiems – tėvams, mokytojams, terapeutams. Tiesą sakant, skaitant šią informaciją, man kilo dvi mintys:

 • Pirma – visus tuos straipsnius parašę žmonės, ko gero, rėmėsi keliasdešimties metų senumo psichiatrijos vadovėliais, kuriuose bet koks nukrypimas nuo standarto yra stigmatizuojamas ir automatiškai vertinamas tik per neigiamą prizmę – kaip „liga“, „negalia“, „trūkumas“.
 • Antra – šių straipsnių autoriai nepažįsta nei vieno realaus žmogaus turinčio Aspergerio sindromą (arba pažįsta, bet nežino, kad tas žmogus tokį sindromą turi). Ir piešia iškreiptą Aspergerio sindromą turinčių žmonių paveikslą, atsiremdami išskirtinai į neigiamus stereotipus ir negatyvius simptomus, kuriuos rado literatūroje ar filmuose. Kitaip tariant, parodo tik vieną, nedidelę didelio paveikslo dalį.

Šio straipsnio tikslas – parodyti ir kitą paveikslo pusę. Taip, be abejo Aspergerio sindromas sukelia tam tikrų sunkumų bendraujant su kitais. Tačiau greta to, daugelis Aspergerio sindromą turinčių vaikų, paauglių ir suaugusiųjų dažniau nei kiti pasižymi ir tam tikrais teigiamais gebėjimais ir savybėmis. Šie bruožai juos padaro išskirtinai svarbiais, vertingais, naudingais visuomenės nariais, darbuotojais, nuostabiais draugais ir partneriais šeimoje.

Daugelis Aspergerio sindromą turinčių žmonių:

 1. Neturi jokių išankstinių nusistatymų ir yra labai tolerantiški kitiems.
 2. Yra sąžiningi ir patikimi.
 3. Yra atlaidūs ir nelinkę kerštauti.
 4. Yra intelektualūs ir talentingi.
 5. Itin pastabūs detalėms ir smulkiems faktams.
 6. Laikosi savo pozicijos ir vertybių, net jei patiria stiprų išorinį sprendimą.
 7. Labai efektyvūs įvairiose su technologijomis ir IT susijusiomis pozicijomis, kurios reikalauja sisteminio mąstymo, nuoseklumo, netradicinių sprendimų ir pastabumo detalėms.
 8. Neis su minia ir nepasiduos bandos instinktui jei manys, kad kažkas ne taip.
 9. Kreipia mažai dėmesio (arba nekreipia išvis) į tokius dalykus kaip prestižas ar socialinis statusas. Jiems nerūpi brangūs vardiniai drabužiai, prabangūs restoranai ir kiti brangūs, bet iš esmės nesvarbūs dalykai, kuriuos daugelis kitų žmonių sureikšmina.
 10. Nelinkę meluoti, yra sąžiningi ir atvirai išsako nuomonę, nepaisydami socialionio konteksto. Turi stiprų socialinio teisingumo jausmą.
 11. Nelinkę savintis svetimo turto ir svetimų nuopelnų. Paprastai turi itin tvirtas moralines nuostatas.
 12. Yra atkaklūs, nuoseklūs ir jeigu įsipareigoja kažką padaryti – jais galima pasitikėti.
 13. Neprovokuoja kitų nei žodžiais nei veiksmais.
 14. Yra labai pakantūs ir tolerantiški kitų žmonių keistenybėms.
 15. Yra pastovūs ir nesiblaškantys. Itin lojalūs ir kaip draugai, ir kaip partneriai santuokoje.
 16. Nelinkę tyčiotis, erzinti ar kaip nors kitaip sąmoningai užgauti kitus.
 17. Išskirtinai gerai pastebi pasikartojančius modelius ir šablonus, puikiai klasifikuoja dalykus ir reiškinius. Yra labai preciziški. Gali itin aistringai, ilgai ir detaliai tyrinėti jiems įdomius dalykus – ko dėka tampa puikiais tyrėjais ir mokslininkais.
 18. Žino krūvą įdomių faktų, neretai yra tarsi vaikščiojančios enciklopedijos.
 19. Gali atsipalaiduoti ir būti savimi nepergyvendami dėl socialinės cenzūros.
 20. Nelinkę diskriminuoti kitų rasės, lyties, amžiaus ar bet kokio kito išorinio požymio atžvilgiu.
 21. Yra labai geri darbuotojai jeigu sulaukia šiek tiek paramos priderint jų darbo tempą prie organizacijos poreikių ir dirba vienumoje, arba socialiai palaikančioje aplinkoje.
 22. Nestandartinio mąstymo dėka, sugeba atrasti originalių ir netikėtų būdų sudėtingoms problemoms spręsti.
 23. Neverčia kitų gyventi ir elgtis atsižvelgiant į socialinius lūkesčius, ar pačio Aspegerio turėtojo lūkesčius.
 24. Nesinaudoja kitų silpnybėmis, kad gautų asmeninės naudos.
 25. Pasižymi gera darbo etika.
 26. Dažniausiai turi aukštesnį nei vidutinis intelektą.
 27. Paprastai nelinkę automatiškai pripažinti socialinės hierarchijos ir yra nelinkę kitam žmogui suteikti išskirtinio statuso vien todėl, kad tas žmogus yra turtingas ar pasiekęs aukštą poziciją organizacijoje.
 28. Labai gerai toleruoja ir netgi mėgsta rutiną, nusistovėjusius procesus.
 29. Yra labai ištvermingi ir pakantūs.
 30. Turi itin gerą atmintį.
 31. Sugeba pasiekti išskirtinai gerų rezultatų plaukime, irklavime, fitnese ar kitose individualiose sporto šakose, kur nereikalingas komandinis darbas, bet būtinas atkaklus ir nuoseklus darbas.
 32. Turi vertybes, kurių laikosi, nepasiduodami finansiniams, socialiniams ar politiniams poveikiams.
 33. Mėgsta leisti laiką vieni, yra nepretenzingi ir lengvai suranda veiklų, kurios leidžia prasiblaškyti vienumoje.
 34. Nuoširdūs,  linkę pozityviai vertinti kitus žmones ir jais pasitikėti.
 35. Užjaučiantys ir rūpestingi. Nors ir patiria sunkumų teisingai identifikuojanti kitų savijautą ir emocijas, tačiau žinodami, kad kitam žmogui blogai – nuoširdžiai stengsis pagelbėti.
 36. Neretai turi išskirtinai didelį jautrumą sensoriniams stimulams – pvz. skoniams, kvapams, prisilietimams – ir tai suteikia kitokią pasaulio matymo perspektyvą. Bei leidžia pasiekti išskirtinių rezultatų veiklose, kurios susijusios su šiais pojūčiais.
 37. Kadangi jaučiasi komfortiškai dirbdami ir būdami vieni – gali atlikti tam tikro atsiskyrimo reikalaujančias užduotis, kurių kiti vengia, bet kurios itin svarbios ir reikalingos visuomenei – pradedant programuotoju ar darbu gyvūnų prieglaudose ir baigiant astronautu.

Galite papildyti šį sąrašą, nes auginate ar mokote Aspergerio sindromą turintį vaiką, turite draugą su Aspergerio sindromu ar pats turite Aspergerio sindromą? Labai laukime jūsų papildymo komentaruose.


Pasidalinkite šiuo straipsniu

Susiję straipsniai...

3 Atsakymai

 1. Aiste parašė:

  Daznai sie zmones turi “sesta” jausma, tarsi kiaurai permato kitus zmones. Ypac jei sie zmones nesaziningi, savanaudziai, melagiai, nepatikimi, garbetroskos, “ trintukai” ir t.t. Aspergeriai vengs sitokiu zmoniu ir stengsis su jais kontakto nepalaikyti. Jiems svarbu, koks yra zmogus viduje, todel nei socialines normos, nei hierarchija, nei autoritetai jiems nera svarbus.

 2. Ieva parašė:

  Taip, išsamus sąrašas, daug kas paliesta. Gal dar išryškinčiau sugebėjimą susitelkti, išlaikyti koncentraciją ilgą laiką, kas pasimato jau ankstyvoje vaikystėje, padeda mokantis, studijuojant ir dažnai yra didelis privalumas profesinėje veikloje. Dar viena puiki ypatybė jau išmokus, žinių ir pastabumo pagalba, atpažinti jausmus ir emocijas; kai kurie asmenys kaip tik išvysto pastabumą savo ir kitų emocinėms apraiškoms, į jas sąmoningai atsižvelgia, analizuoja moka įvardinti ir aptarti ramiai, nekonfliktiškai.

 3. Dale parašė:

  Graziausi vertinimai, kuriuos teko girdeti/skaityti. Aciu galingi.lt 💗.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *