Dažniausiai užduodami klausimai apie PANDAS

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Kas yra PANDAS?

PANDAS – pediatrinis autoimuninis neuropsichiatrinis sutrikimas, susijęs su streptokokinėmis infekcijomis. Sindromas pasižymi labai staigiais ir ryškiais pokyčiais vaiko elgesyje, asmenybėje, judesiuose.

Kaip pasireiškia PANDAS?

PANDAS dažniausiai pasireiškia staiga atsiradusiu itin stipriu ir sekinančiu nerimu, nuotaikos svyravimais, tikais, bei įvairiais obsesiniam-kompulsiniam sutrikimui būdingais simptomais.

Dažnai sutrinka miegas, susilpnėja smulkieji  motoriniai įgūdžiai (pvz. vaiko rašysena pasidaro sunkiai įskaitoma), gali atsirasti šlapinimasis į lovą, jautrumas šviesai ir prisilietimams.

PANDAS visada pasireiškia kaip streptokokinės infekcijos pasekmė. 

Kas nutiks, jei PANDAS nebus gydomas?

Negydomo PANDAS simptomai gali aštrėti ir baigtis nuolatine, nepagydoma kognityvine žala, kuomet vaiko pažintiniai gebėjimai sutrinka visam laikui, jis nebegali normaliai funkcionuoti socialinėje aplinkoje. Kaip kuriems vaikams PANDAS išsivysto į chronišką autoimuninį sutrikimą. 

Todėl labai svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą.

Koks yra PANDAS gydymas?

Viena iš pirmųjų priemonių yra streptotoko infekcijos gydymas, nes būtent ji ir yra PANDAS priežastis. Kitos gydymo priemonės parenkamos individualiai, priklausomai nuo kiekvienam vaikui išsivysčiusių PANDAS simptomų.

Ar mano vaikas pasveiks nuo PANDAS?

Nors sveikimo procesas gali užtrukti, daugelis gydymą gavusių vaikų visiškai pasveiksta. Simptomai iš lėto išnyksta per kelis mėnesius. Gijimo periodu gali pasitaikyti “bangavimų”, kuomet simptomai staiga paaštrėja arba staiga visiškai susilpnėja. 

Svarbu žinoti, kad jei vaikas vėl susirgs streptokokine infekcija – PANDAS gali vėl pasireikšti. Todėl kilus įtarimams, netikėtai pablogėjus vaiko savijautai ir pasireiškus stipresniems simptomams – būtina kartoti streptokoko tyrimus.

Ar PANDAS gali būti supainiotas su autizmu?

Vienas skiriamųjų PANDAS kriterijų – būtina sąsaja su streptokokine infekcija ir labai staigus vaiko elgesio pokytis. Dažnai įvardinama, kad “vaiko elgesys pasikeitė per naktį”.

Patyręs specialistas vargu ar supainios PANDAS su autizmu. Bet vertinant tik išoriškai pastebimus simptomus, gali būti sunku atpažinti PANDAS autistiškuose vaikuose. Taip yra todėl, kad dalis PANDAS ir autizmui būdingų simptomų yra labai panašūs.

Taip pat PANDAS gali būti painiojamas su klasikiniu obsesiniu-kompulsiniu asmenybės sutrikimu (kuris, beje, dažnai pasireiškia turintiems autizmą vaikams). 

Dėl panašių simptomų, PANDAS sindromas gali būti laikomas tiesiog autistiško vaiko būklės pablogėjimu.

Ar PANDAS pasireiškia tik autistiškiems vaikams?

Kol kas sąsajų tarp PANDAS ir autizmo nėra rasta. T.y. autistiškiems vaikams PANDAS pasireiškia taip pat dažnai kaip ir autizmo neturintiems vaikams.

Ar gali suaugusieji sirgti PANDAS?

PANDAS standartiškai laikomas pediatriniu sutrikimu ir įprastai pasireiškia vaikams nuo 3 metų amžiaus iki paauglystės.

Apie galimą PANDAS pasireiškimą suaugusiems žmonėms kol kas trūksta informacijos.

Ar antibiotikai pagydo PANDAS?

Jeigu greitasis gerklės streptokoko testas teigiamas – vieno antibiotikų kurso paprastai užtenka streptokokinės infekcijos pagydymui, ko pasekoje beveik visada pradeda silpnėti ir PANDAS simptomai. Vis tik pilnam PANDAS simptomų pagydymui gali reikėti specialių terapijų ar vaistų.

Šaltiniai:

http://pandasnetwork.org/medical-information/

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/pandas/index.shtml

https://en.wikipedia.org/wiki/PANDAS


Pasidalinkite šiuo straipsniu

Susiję straipsniai...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *