Kaip atpažinti Aspergerio sindromą suaugusiame žmoguje?

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Yra pakankamai nemažai literatūros apie tai, kaip atpažinti Aspergerio sindromą vaikų elgesyje. Tačiau vis dar yra labai mažai informacijos apie tai, kokie požymai padėtų atpažinti, jog suaugęs žmogus turi šį sindromą.  O galėti atpažinti yra svarbu, nes tai gali iš esmės pakeisti jūsų požiūrį į tokį žmogų ir palengvinti tarpusavio bendravimą, bei supratimą. Juk galbūt tai, ką laikėte arogancija ir grubumu – anaiptol nėra tyčinis elgesys.

Šis straipsnis bus labiau orientas į Aspergerio sindromą turinčius vyrus. Moterims ir merginoms būdingus bruožus apžvelgsime kitame straipsnyje.

Daugelis suaugusių vyrų, turinčių Aspergerio sindromą, būna jau susikūrę savitus mechanizmus, kurie padeda kontroliuoti aplinkiniams nepriimtiną elgesį. Jie taip, per skaudžią gyvenimišką patirtį, jie dažniausiai jau yra išmokę maskavimo būdų, kurie paslepia kitiems “nenormaliu” atrodančius polinkius, elgesį ir požymius. Todėl bent jau santykių pradžioje suprasti, kad žmogus turi Aspergerio sindromą — yra labai sunku. Aspergerio sindromą turintis džentelmenas bendravimo pradžioje, tikėtina, kasdien paklaus jūsų kaip praėjo jūsų diena, siųs jums gėles ir aistringai bučiuos, puikiai (neretai netgi šiek tiek senamadiškai) jums asistuos ir nevargins jūsų begaliniais monologais apie savo ypatinguosius interesus. Net jeigu natūraliai visai nenorėtų daryti nei vieno iš išvardintų dalykų. Tiesiog, jis bus jau išmokęs, kad toks elgesys damoms patinka.

Ir vis tik, bendraujant ilgiau, tam tikri Aspergerio sindromui būdingi bruožai neišvengiamai pradeda matytis labiau. Dažniausiai pasitaikantys Aspergerio sindromo požymiai pas suaugusį žmogų yra tokie:

 • Kalbėjimo maniera neįprasta — arba žmogus kalba per greitai, arba kalba itin monotoniškai, tyliai ir šiek tiek “robotiškai’’.  Arba kalba per garsiai net ir tada, kai situacija reikalauja elgtis tyliau (pvz. šalia miega žmogus).
 • Keistas akių kontaktas. Tai pirmas ir greičiausiai pastebimas bruožas. Dažniausiai Aspergerio sindromą turintys žmonės tiesiog linkę nepalaikyti akių kontakto ir žiūri ne į pašnekovą, o į šoną ar žemyn. Būna ir atvirkštinių atvejų — palaikomas pernelyg intensyvus kontaktas, žmogus tiesiog spokso nenuleisdamas žvilgsnio, pernelyg įžūliai (net ir į nepažįstamus žmones). Bet kuriuo atveju — akių kontaktas yra neįprastas.
 • Kalboje dažniau nei pas kitus pasitaiko “techninių” ir “mokslinių” žodžių. Žmogus, kuris net nebūtinai turi aukštąjį išsilavinimą, gali bendrauti naudodamas gana daug sudėtingų terminų ir iš šono susidaro “profesoriaus” įspūdis. Tie patys sudėtingi terminai naudojami net ir bendraujant su vaikais — t.y. žodynas nėra adaptuojamas pagal pašnekovą, jo amžių, išsilavinimą ir suvokimo lygį.
 • Žmogui būdingas neadekvačiai didelis, daug laiko užimantis ir kartais apsėdimą primenantis susidomėjimas viena kokia nors konkrečia tema (ir tuo pačiu — sąlyginai menkas domėjimasis kitais dalykais). Tai vadinamasis “YPATINGASIS INTERESAS”. Susidomėjimas pasireiškia tam tikrų daiktų kolekcionavimu, arba informacijos apie susidomėjimo objektą kolekcionavimu. Ypatingieji interesai gali būti keli. Gyvenimo eigoje dalis jų gali pasikeisti.
 • Žmogus kitiems atrodo arogantiškas ir nemandagus, nors artimiau pažįstantys žino, kad taip anaiptol nėra – žmogus ir jautrus ir geras. Bet jam nepavyksta to tinkamai parodyti aplinkiniams.
 • Patiria sunkumų suvokiant eufemizmus, jumorą, sarkazmą, erzinimą, ironiją.
 • Turi labai konkretų mąstymą ir sunkiai skaito ”tarp eilučių”.
 • Turi gerą teorinį supratimą apie kitų žmonių emocijas, tačiau patiria sunkumų, kai realiose situacijose reikia reaguoti į tas emocijas, nuraminti kitą žmogų ir pan.
 • Situacijos, kuomet tenka susidurti su neigiamomis kitų žmonių emocijomis (liūdesiu ir pan.) — Aspergerio sindromą turintiems labai sudėtingos. Nežinodami kaip pagelbėti kitam žmogui, jie neretai pasirenka atsitraukimą, užsisklendimą ir tylėjimą. Tai labai užgauna neigiamas emocijas išgyvenančius artimuosius. Tačiau Aspergerio sindromą turintis žmogus tiesiog nemoka paguosti ir nuraminti taip, kaip tą tiesiog intuityviai padaro neurotipiški žmonės.
 • Gali turėti sunkumų, kontroliuojant impulsus — lengvai frustruojasi, įkrenta į pykčio priepuolį.
 • Gali nemėgti bučiavimosi ir fizinio kontakto. Santykių pradžioje elgesys gali būti jausmingesnis, bet ilgalaikėje perspektyvoje — jiems sunku jį palaikyti. Aspergerių partneriai dažniausiai apibūdina juos kaip stokojančius aistros, nelanksčius, rutiniškus, neturinčius fantazijos ir netgi šiek tiek robotiškus lovoje, nekreipiančius dėmesio į partnerio poreikį emociniam ryšiui ir skiriančius per mažai dėmesio seksualinių santykių preliudijai. Aspergerio sindromą turintis gali puikiai jaustis ir visai neturėdamas seksualinių santykių.
 • Laikosi nusistovėjusių rutinų ir labai nusimena, arba netgi jaučiasi frustruoti, jeigu rutinos sutrikdomos. Persikraustymas į kitą vietą, darbo keitimas – juos dažnai labai neigiamai veikia. Geroji žinia – taisyklė galioja ir partnerių atžvilgiu. Aspergeriai labai lojalūs, pastovūs ir ištikimi sutuoktiniai ir draugai.
 • Dažnai mėgsta tą patį maistą. Tuos pačius drabužius. Tuos pačius batus. Prisiriša prie daiktų ir naudoja juos, net kai šie visiškai nusidėvėję.
 • Pasižymi fiziniu nerangumu — tai gali matytis eisenoje, taip pat sportiniuose — komandiniuose žaidimuose, ypač tuose, kur naudojamas kamuolys. Tačiau gali pasiekti įpūdingų rezultatų individualiose sporto šakose, pavyzdžiui plaukime.
 • Yra labai tiesūs, nenaudoja net vadinamojo “balto” melo, skirto kitų jausmams apsaugoti. Jeigu ieškote paguodos ir komplimentų su klausimu “Ar mano užpakalis storas?” — geriau neužduokite šio klausimo Aspergerio sindromą turinčiam vyrui. Arba būkite pasiruošusi išgirsti tiesą. Šie žmonės sako, ką galvoja be socialinių filtrų.
 • Dažnai demonstruoja perdėtai formalų ir mandagų elgesį.
 • Yra itin atsakingi ir labai rimtai žiūri į savo pareigas. Itin pergyvena, jei nepavyksta tęsėti duotų įsipareigojimų.
 • Nemėgsta ir nedalyvauja apkalbose ir socialinėse intrigose.

Be abejo, ne be reikalo sakoma, kad jūs nesurasite dviejų vienodų autizmo spektro sutrikimą turinčių žmonių. Todėl išvardintų savybių nereikia suabsoliutinti. Vienas Aspergerio sindromą turintis suaugęs gali turėti visas šias savybes, kitas gi — vos kelias.

Jus taip pat gali sudominti: 37 teigiamos savybės, būdingos turintiems Aspergerio sindromą.


Pasidalinkite šiuo straipsniu

Susiję straipsniai...

1 Atsakymas

 1. Marytė parašė:

  Ar Lietuvoje įmanoma ištirti Aspergerio sindromą suaugusiam kurčiam vaikinui,nors su juo bendraujantiems viskas aišku.Vaikystėje ir paauglystėje visos jo keistenybės buvo įvertinamos dėl kurtumo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *