PANDAS Sindromas: Kas tai, kaip jis diagnozuojamas ir gydomas

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Streptokokinės infekcijos – gana dažnai vaikystėje pasitaikantis negalavimas. Paprastai po gydymo antibiotikais infekcija išnyksta be pėdsakų. Tačiau nedidelei daliai vaikų streptokokinė infekcija išprovokuoja keistus elgesio pokyčius, dar žinomus kaip PANDAS sindromas.

Kas yra PANDAS Sindromas?

PANDAS sindromas – pediatrinis autoimuninis neuropsichiatrinis sutrikimas, susijęs su streptokokinėmis infekcijomis. Sindromas pasižymi labai staigiais ir ryškiais pokyčiais vaiko elgesyje, asmenybėje, judesiuose. Pokyčiai atsiranda taip staigiai, kad dažnai tėvai sako, kad vaikas “pasikeitė praktiškai per naktį”. Vaikas gali pasidaryti nervingas, nerimastingas, perdėtai jautrus ar net agresyvus. Dažnai atsiranda tikai, nevalingi judesiai. Gali atsirasti elgesio regresas. Tipiškai PANDAS išsivysto praėjus kelioms savaitėms po streptokokinės infekcijos pradžios. 

Nors simptomai skamba gąsdinančiai – tačiau pradėjus tinkamą gydymą – daugelis vaikų visiškai pasveiksta.

Pagrindiniai iššūkiai susiję su PANDAS sindromu yra keli: Kartais streptokokinės infekcijos būna gana švelnios, nesukelia stiprių fizinių simptomų, todėl jos nėra laiku diagnozuojamos ir nepradedamas reikalingas gydymas antibiotikais. Todėl, jeigu vaikas skundžiasi skausminga gerkle, būtinai prašykite atlikti greitąjį gerklės streptokoko tyrimą – jis neskausmingas ir atsakymą turėsite vos po kelių minučių. Taip pat PANDAS simptomai kartais painiojami su autizmo simptomais. Ypač sudėtingos tos situacijos, kai vaikas turi ir autizmą, ir PANDAS. Labai svarbu tokiose situacijose atlikti papildomą diagnostiką ir nustačius PANDAS  – pradėti gydymą.

Pandas sindromas

Kokie yra PANDAS simptomai?

PANDAS simptomai beveik visada atsiranda labai staigiai, praėjus 3-6 savaitėms po streptokokinės infekcijos. Simptomai aštrėja ir pasiekia piką per 2-3 dienas. Ir tuo PANDAS labai skiriasi nuo kitų psichiatrinių sutrikimų, kurie paprastai vystosi labai iš lėto, palaipsniui. 

PANDAS sukelia elgesio pokyčius, panašius į obsesinį kompulsinį sutrikimą ir Tourette sindromą. Žemiau išvardinti dažniau pasitaikantys simptomai.

Galimi psichologiniai simptomai:

  • Obsesiniai, kompulsiniai ir pasikartojantys veiksmai.
  • Atsiskyrimo nuo tėvų baimė, nerimas ir panikos atakos.
  • Itin dažnas verkimas, rėkimas, dirglumas ir dažni nuotaikos svyravimai.
  • Emocinis ir raidos regresas.
  • Garsinės ar vaizdinės haliucinacijos.
  • Depresija.

Galimi fiziniai simptomai:

  • Tikai ir neįprasti judesiai, garsų kartojimas. Jeigu vaikas jau turėjo tikų, tai PANDAS paprastai juos dar labiau paaštrina.
  • Jautrumas šviesai, garsui, prisilietimams.
  • Smulkiųjų motorinių įgūdžių suprastėjimas (pvz. jei vaikas jau mokėjo rašyti, spalvinti – raštas pasidaro vos įskaitomas, spalvinant užeinama už piešinio ribų).
  • Hiperaktyvumas ar negalėjimas susifokusuoti.
  • Atminties sutrikimai.
  • Sutrikęs miegas.
  • Valgymo sutrikimai, atsisakymas valgyti.
  • Neaiškios kilmės skausmai.
  • Dažnas šlapinimasis, šlapinimasis į lovą naktį.
  • Būsena, panaši į katatoniją.

Paprastai PANDAS sergantys  vaikai turi tam tikrą kombinaciją fizinių ir psichologinių simptomų, o ne absoliučiai visus čia išvardintus simptomus. 

PANDAS diagnozavimas

Deja, nėra vieningo testo, kuris galėtų iškart patvirtinti PANDAS. Diagnozavimą apsunkina ir tai, kad yra daugybė kitų ligų ir sutrikimų, kurie sukelia simptomus, panašius į PANDAS. O ir patys gydytojai dažnai neturi pakankamai patirties diagnozuojant šį sutrikimą. Lietuvoje medikai PANDAS sindromo simptomus dažnai supainioja su kitų ligų požymiais ir skiria šiuo atveju netinkamą gydymą slopinančiais, raminamaisiais vaistais.

Bet kuriuo atveju, norėdamas patvirtinti ar atmesti PANDAS diagnozę, gydytojas turėtų padaryti specialus tyrimus dėl streptokoko, pradedant specialiu gerklės tepinėliu. Jeigu vaikas neturi streptokoko infekcijos ar ji nebuvo nustatyta praeityje – reiškia tai ne PANDAS.  

PANDAS diagnozavimui būtina detali simptomų ir praeities ligų analizė bei fizinė vaiko patikra. Neretai pediatras turi pasikonsultuoti ir su reumatologu, imunologu bei neurologu. Diagnozavimo kriterijai yra tokie:

  • Amžius tarp 3 ir 12 metų (nors labai retai gali pasitaikyti ir vyresniems vaikams).
  • Tikas, obsesinių-kompulsinių elgesių buvimas.
  • Neuropsichiatrinių simptomų buvimas (raidos regresas, nerimas, hiperaktyvumas ir pan.).
  • Staiga atsiradę aukščiau išvardinti simptomai, arba iš anksčiau turėtų simptomų staigus paaštrėjimas. 
  • Anksčiau persirgta arba šiuo metu turima streptokoko infekcija, patvirtina gerklės tepinėliu ir/ar kraujo tyrimais.

PANDAS gydymas

Kuo anksčiau diagnozuojamas PANDAS, tuo lengviau pilnai pagydyti šį sindromą. Paprastai gydymas susideda iš medikamentinių priemonių ir specialių terapijų.

Antibiotikai. Pirmiausia siekiama suvaldyti pačią streptokoko infekciją. Paprastai ji gydoma antibiotikais. Neretai taikomas gana ilgas antibiotikų kursas – iki 2 savaičių. Taip pat gali tekti pavartoti daugiau nei vieną antibiotikų rūšį, kol bus parinktas pakankamai efektyvus preparatas.

Priešuždegiminiai preparatai. Vaistai, kurie nuramina imuninę sistemą. Vaikui gali būti išrašyti steroidų preparatai arba nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, tokie kaip ipubprofenas.

Kognityvinė elgesio terapija. Kol vaistai kovoja su infekcija, terapija gali padėti suvaldyti psichologines pasekmes – pvz. obsesinį-kompulsinį sutrikimą. Psichologas padės vaikui pasirinkti tinkamas strategijas kaip įveikti baimes ir nerimastingas mintis. Taip pat, terapeutas gali apmokyti tėvus, kad jie pagelbėtų vaikams taikyti parinktas priemones namie.

Kodėl atsiranda PANDAS?

Tikslios PANDAS atsiradimo priežastys ir mechanizmai tebėra tyrinėjami.  Pagrindinė teorija teigia, kad sindromo atsiradimas susijęs su sutrikusia imuninės sistemos reakcija į streptokokinę infekciją. Organizmo gaminami antikūniai, nukreipti į streptokokines bakterijas, pradeda atakuoti patį organizmą. Kai antikūniai pažeidžia tam tikrą smegenų dalį – bazalinius ganglijus – pasireiškia PANDAS sindromas.

Ar mano vaikas pasveiks?

Nors visiškas atsigavimas po PANDAS užtrunka gana ilgai, taikant tinkamą gydymą, absoliuti dauguma vaikų visiškai pasveiksta. 

Pagydžius streptokokinę infekciją, paprastai simptomai palaipsniui silpsta kelių mėnesių bėgyje. Visiškai normalu, kad sveikstant vyksta tam tikras “bangavimas” – simptomai gali pranykti, o paskui vėl staiga paaštrėti. 

PANDAS gali sugrįžti, jeigu jūsų vaikas vėl susirgs streptokokine infekcija. Todėl labai svarbu skirti išskirtinį dėmesį vaiko higienos įgūdžių formavimui: plauti rankas, dažnai keisti dantų šeptėlius ir vengti sergančių žmonių. Taip pat rekomenduojama visai šeimai pasitikrinti dėl streptokoko ir radus streptokokinę infekciją – ją gydyti.

Naudota literatūra:

http://pandasnetwork.org/medical-information/

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/pandas/index.shtml

https://en.wikipedia.org/wiki/PANDAS


Pasidalinkite šiuo straipsniu

Susiję straipsniai...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *