Generalizuotas nerimo sutrikimas – kas tai, simptomai ir gydymas

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Kiekvienas iš mūsų bent retsykiais patiria nerimą – nemalonią emocinę būseną, kuri apima visa jausmų spektrą. Kai nerimaujame – mes jaučiame įtampą, neramumą, nuojautą, kad gali nutikti kas nors negero, tarsi laukiame vidinio ar išorinio pavojaus. Nerimas – labai paplitusi emocija ir tipiškai jį patiriame stresinėje aplinkoje.

Tačiau tam tikrais atvejais – nerimas gali pavirsti patologine būsena, sutrikimu. Kuomet žmogui atsiranda neurotinis sutrikimas, kuriam būdingas labai stiprus, padidintas nerimavimas, kylantis be aiškių priežasčių ar aplinkybių – diagnozuojamas generalizuotas nerimo sutrikimas. Žmonės, kuriems yra generalizuoto nerimo simptomų dažnai tarsi laukia kažkokios katastrofos ir negali sustoti nerimauti dėl savo sveikatos pinigų, šeimos, darbo ar mokslų. Tipiškai toks nerimas yra nelabai realistiškas ar neatitinka esamos situacijos. Sutrikimą turintis žmogus taip nuolat nerimauja, kad įprasti kasdieniai dalykai tampa nuolatinio pergyvenimo ir baimės šaltiniu. O galiausiai nerimas pradeda taip dominuoti mąstyme, kad tai pradeda trukdyti darbui, mokslams, santykiams ir tiesiog kasdienei veiklai.

Dažniausiai šis sutrikimas prasideda vaikystėje ar paauglystėje ir dažniau pasireiškia vyrams nei moterims. Jis nėra labai retas – Europoje generalizuotą nerimo sutrikimą turi ~2 % gyventojų.

Nerimo priepuolis
Kokie yra Generalizuoto Nerimo Sutrikimo simptomai?

Nerimo sutrikimas paprastai paveikia tiek mąstymą, tiek fizinę būklę. Todėl ir simptomai skiriami į psichologinius ir fizinius (somatinius).

 Dažniausiai pasitaikantys fiziškai jaučiami simptomai:

  • Galvos skausmas ir svaigimas;
  • Burnos sausumas ir “gumulas” gerklėje;
  • Dusulys arba pasunkėjęs kvėpavimas;
  • Krūtinės skausmas, širdies plakimas, tachikardija;
  • Pykinimas, vėmimas, viduriavimas;
  • Pilvo skausmas; padažnėjęs tuštinimasis;
  • Krūpčiojimas, nenustygimas vietoje;
  • Įtempti raumenys, virpulys, drebulys, šaltkrėtis;
  • Bendras silpnumas, greitas nuovargis, padidėjęs prakaitavimas.

 Psichologiniai simptomai:

  • Grėsmės ir baimės jausmas;
  • Panika;
  • Padidėjęs dirglumas, irzlumas;
  • Bloga nuojauta;
  • Nerimavimas dėl smulkmenų;
  • Sumažėjusi dėmesio koncentracija;
  • Nesugebėjimas atsipalaiduoti.

Žmonės , turintys generalizuotą nerimo sutrikimą gali skųsti ir kitais nerimo sutrikimais  (tokiais kaip panikos, obsesiniu – kompulsiniu sutrikimu ar fobijomis). Nerimas yra labai dažnas depresijos palydovas. Depresija su nerimo simptomais nustatoma, kai yra pakankamai depresijos simptomų: sutrikusi nuotaika, apetitas, miegas, beprasmiškumas, kaltės jausmas, mintys apie mirtį, sulėtėjusi psichomotorika, sujaudinimas, sutrikusi dėmesio koncentracija.

Generalizuoto nerimo sutrikimo priežastys

Dažniausiai yra gana sunku nustatyti tikslią priežastį, nes nerimo sutrikimo atsiradimui įtakos gali daryti daug faktorių. Pastebima, kad sutrikimas neretai pasikartoja skirtingose kartose, todėl yra prielaidų, kad čia svarbūs genetiniai veiksmai. Labai svarbus veiksnys yra ir įvairios traumos, stresą keliančios situacijos ir įvykiai. Pavyzdžiui – smurtas, mylimų žmonių netektys, skyrybos, darbo netekimas, mokyklos keitimas. Taip pat yra pastebima, kad alkoholis, kofeinas, nikotinas – taip pat gali turėti įtakos sutrikimo atsiradimui arba jau turimo sutrikimo paaštrėjimui. Kitaip tariant – net tokie produktai kaip kola, kava ar šokoladas – gali turėti neigiamos įtakos. Įdomu tai, kad įtaką gali padaryti tiek šių medžiagų vartojimas, tiek pernelyg staigus nutraukimas.

Nerimo sutrikimo diagnozavimas ir gydymas

Sutrikimas dažniausiai diagnozuojamas medicininės apklausos bei fizinio ištyrimo būdu (tiriama kokia yra fizinių simptomų, skausmų priežastis – ar yra medicininių priežasčių). Paprastai gydytojai diagnozuoja generalizuotą nerimo sutrikimą, kai simptomai yra labai stiprūs, trunka bent šešis mėnesius ir trukdo kasdieninei veiklai – darbui, mokslams ir panašiai.

Pagrindiniai gydymo būdai – psichoterapija ir gydymas vaistais. Medikamentinis gydymas paprastai efektą duoda gana greitai, tačiau siekiant, kad priepuoliai nepasikartotų – jis gali užtrukti iki pusės metų. Tuo tarpu, jeigu gydoma tik psichoterapija – gali prireikti nuo mėnesio iki metų kol būklė pastebimai pagerės. Tačiau, žinoma, viskas labai individualu ir priklauso tiek nuo žmogaus asmeninių savybių, tiek nuo sutrikimo sunkumo.

Pastebima, kad tokios praktikos kaip joga ir meditacija, taip pat gali būti labai veiksmingos ir pagelbėti esant nerimo sutrikimui.

Net ir taikant gydymą, nerimo sutrikimo simptomai retkarčiais gali sugrįžti. Bet daugeliui žmonių, kurie gauna tinkamą gydymą – simptomai  būna žymiai lengvesni ir retesni.


Pasidalinkite šiuo straipsniu

Susiję straipsniai...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *