Kas yra gerai funkcionuojanti arba „besišypsanti” depresija

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Gerai funkcionuojanti depresija dar vadinama “besišypsančia depresija“ arba distimija. Tai sudėtingas depresinis sutrikimas, neturintis įprastų išoriškai matomų depresijai būdingų simptomų. Gerai funkcionuojančia depresija sergantys žmonės paprastai gali pasigirti gerais pasiekimais darbo ar mokslo srityje. Jų viešai matomas profesinis ir socialinis gyvenimas atrodo geras. O apie ligą neretai neįtaria net patys artimiausi žmonės.  Tačiau po išorei skirta kauke, šie žmonės išgyvena tikrą kančią.

Ši depresijos forma labiau būdinga moterims bei paaugliams. Distimija diagnozuojama tada, kai žmogų vargina nuolatinė slogi nuotaika, kuri trunka mažiausiai porą metų. Žmogus jaučia bendrą nuovargį, beviltiškumo jausmą. Sutrinka įprastas miego ritmas, atsiranda kaltės jausmas, elgesio pakitimai, dirglumas.

Distimija

Požymiai, kurie rodo gerai funkcionuojančią depresiją

Kaip atpažinti, kad jus užklupo gerai funkcionuojanti depresija? Yra keletas šiai būklei būdingų požymių:

1. Įprastos kasdienės rutinos jus pradeda sekinti

Paprastas išlipimas iš lovos gali tapti sunkiai įveikiamu iššūkiu. Kaip ir nuėjimas į dušą ryte. Pastebite, kad kriauklėje pradėjo nuolat kauptis nešvarūs indai ir niekaip negalite prisiversti susitvarkyti namų? Tai nebūtinai jūs užpuolęs tingulys. Kartu su kitais simptomais tai gali reikšti, kad išgyvenate depresiją.

Nemažai gerai funkcionuojančią depresiją išgyvenančių žmonių sako, kad tą akimirką, kai pasiekia universitetą ar darbovietę – jau jaučiasi pavargę, nors diena tik prasideda.

2. Jūsų išoriškai matomas elgesys visiškai neatitinka to, kaip jaučiatės viduje

Einate į darbą, sveikinatės ir šypsotės aplinkiniams? Kolegos ir artimi žmonės mano, kad jums viskas sekasi puikiai, jūsų darbą vertina gerai. Sulaukiate komentarų, kad puikiai tvarkotės su įvairiomis situacijomis. Tačiau viduje norisi vienintelio dalyko – susisukti į kamuoliuką ir pasislėpus nuo visų pabūti vienumoje ar pamiegoti. Tačiau negalite sau to leisti. Jaučiatės taip, lyg vaidintumėte savo gyvenimą. Pažįstamas jausmas?

3. Esate kritiški ir nepakantūs kitiems. Ir sau taip pat

Išgyvenant gerai funkcionuojančią depresiją, vidinis kritikas paprastai labai suaktyvėja. Pradedate pastebėti, kad vadovas – asilas. Draugai daro nesąmones ir jus erzina. O antroji pusė – apskritai nepakenčiama. Atrodo, kad daugelis jus supančių žmonių ir įvykių pradeda erzinti. Negatyvios mintys nuolat sukasi galvoje ir jaučiate, kad jums nepavyksta išvengti šio chroniško negatyvumo. Pradedate abejoti ar pasirinkote teisingą karjeros kelią, tinkamą partnerį ir apskritai ar visas jūsų gyvenimas eina teisinga linkme.

4. Jums sunku patirti paprastą džiaugsmą

Išgyvenant depresiją, dalykai, kurie anksčiau teikdavo džiaugsmą ir pasitenkinimą – nebesukelia teigiamų emocijų. Ir net atvirkščiai – imate vertinti juos kaip nemalonias prievoles, kurių bandote visomis išgalėmis išvengti. Nesvarbu ar tai anksčiau labai mėgti jogos užsiėmimai, ar paprasti susibėgimai su geriausiais draugais.

5. Dirglumas ir perdėtas pyktis

Galbūt pastebite, kad pratrūkstate dėl visiškų smulkmenų? Draugas ar partneris nelaiku kažką pasakė, nepažįstamas žmogus prasilenkiant jus stumtelėjo, vaikas sudaužė puodelį… Jeigu pastebite, kad jūsų reakcijos neproporcingos įvykiui, kad tarsi sprogstate iš vidaus dėl, atrodytų, visiškų smulkmenų – tai gali būti rimtas gerai funkcionuojančios depresijos ženklas.

6. Jus nuolat aplanko kaltės ir nerimo jausmai, susiję tiek su praeitimi, tiek su ateitimi

Pergyvenate, kad pasirinkote neteisingą studijų kryptį, ne tą darbą, ne tą gyvenimo partnerį. Nerimaujate kaip atiduosite paskolą. Pergyvenate, kas laukia jūsų vaikų, kai jau nebegalėsite jais rūpintis ir t.t. Retkarčiais išgyventi tokius jausmus yra įprasta, tačiau jeigu nerimas ar kaltė persekioja jus nuolat – tai jau gali būti rimtas depresijos ženklas.

7. Bendras liūdesys.

Jeigu dažnai jaučiate liūdesį ir negalite aiškiai įvardinti kokia jo priežastis, jeigu uždarę namų duris, kuomet jau galite nusiimti išoriniam pasauliui skirtą kaukę – išgyvenate beviltiškumo jausmą – tai taip pat gali būti labai rimtas gerai funkcionuojančios depresijos požymis.

 8. Negalite pailsėti ir sulėtinti tempo

Ar net kai grįžtate namo po sekinančios dienos – pirmiausia puolate tvarkytis ir tik tada galvojate apie poilsį? Ar jūs erzina lėtas gyvenimo tempas ir nieko neveikimas? Ar jaučiatės diskomfortiškai, kai aplinkybės verčia tiesiog pabūti ramiai ir patinginiauti, nes sulėtinus tempą nemalonios mintys ir jausmai? Tai dar vienas distimijos požymis.

Gerai funkcionuojanti depresija

Kokius pavojus kelia gerai funkcionuojanti depresija

Neįsigilinus gali atrodyti, kad gerai funkcionuojanti depresija nekelia jokio rimto pavojaus. Juk tokią depresijos formą išgyvenantis žmogus gali dirbti ir pasiekti gerų rezultatų, nekelia problemų aplinkiniams. O ko daugiau bereikia? Kai kurie žmonės netgi užduoda klausimą, ar tokią depresijos formą išvis galima laikyti depresija.

Atsakymas yra TAIP. Tai lygiai tokia pati sekinanti, pavojinga ir sudėtinga liga, kaip ir kitos depresijos formos. Pirmiausiai todėl, kad gerai funkcionuojanti depresija gana lengvai gali pereiti į kitokią, visiškai sekinančią depresijos formą. Taip pat, negydant distimijos, šalia gali išsivystyti ir kiti su depresija gana glaudžiai susiję sutrikimai, kurie dar labiau pablogina bendrą būklę. Pavyzdžiui nerimo sutrikimas, panikos atakos. Yra aiškios distimijos sąsajos su padidėjusiu polinkiu į savižudybes. Be to, galiausiai, gali atsirasti ir negatyvūs tvarkymosi su depresija mechanizmai – pvz. per didelis alkoholio vartojimas arba kitoks destruktyvus/rizikingas elgesys.

Žinoma, distimija nebūtinai pereina į sudėtingesnes formas. Nebūtinai baigiasi savižudybe ar kitokiu destruktyviu elgesiu. Taip pat nebūtinai sukelia kitus, papildomus sutrikimus. Bet tiesa yra ta, kad net jei situacija ir neblogėja – savaime, nieko nedarant, ši depresija neišnyksta.

Papildomas šios ligos pavojus slypi tame, kad ją sunku diagnozuoti. Esant akivaizdžios depresijos formoms – sergantis daugeliu atveju gali sulaukti pagalbos, net jei pats aktyviai jos neieško. Tuo tarpu gerai funkcionuojanti depresija – nepastebima. Ją nelengva identifikuoti net gydytojams ir kitiems specialistams. Kai tuo tarpu sergančio žmogaus būklė iš tiesų gali būti labai sudėtinga ir pavojinga. Todėl jeigu manote, kad jus galite turėti gerai funkcionuojančią depresiją – labai svarbu neatidėliojanti pasikalbėti su specialistu – šeimos gydytoju ar psichologu, psichoterapeutu, kuriuo pasitikite. Jeigu manote, kad tokią depresiją išgyvena artimas žmogus  – išsakykite jam savo nerimą, papasakokite daugiau apie šią ligos formą ir paskatinkite kreiptis pagalbos. Daugiau informacijos kaip palaikyti depresija sergantį artimąjį, galite rasti šiame straipsnyje.


Pasidalinkite šiuo straipsniu

Susiję straipsniai...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *